ni podpisa k sliki

SPREMENJEN URNIK
Specializirane prodajalne in izposojevalnice medicinskih pripomočkov

Spoštovani

Obveščamo vas, da bo Specializirana prodajalna in izposojevalnica medicinskih pripomočkov v času od 01.07. - 31.08. 2017
odprta po naslednjem urniku:

Ponedeljek      8.00 - 16.00
                           Torek                8.00 - 18.00
                           Sreda                8.00 - 16.00

Četrtek             8.00 - 16.00

Petek                8.00 - 16.00

NAPOTKI PREBIVALCEM ZA RAVNANJE V VROČINI
Vročina v okolju lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v času visokih temperatur lahko škodljive vplive preprečimo.

Težave preprečimo tako, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto tako, da

• zmanjšamo izpostavljenost vročini: se umaknemo v SENCO ali v HLADNEJŠE PROSTORE.
  • zmanjšamo nastajanje toplote: OMEJIMO FIZIČNO AKTIVNOST - fizično aktivnost na prostem omejimo na jutranje in večerne ure ter uživamo »lahko hrano«, v manjših obrokih.

• telesu omogočimo odvajanje toplote: s pravilno izbiro OBLAČIL in zadostnim uživanjem TEKOČIN

Pomagamo drugim:

• Nekateri ljudje so bolj OGROŽENI. Bodimo posebej pozorni na znake prizadetosti pri njih.
  • NIKOLI ne puščamo nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu.
  • V primeru pregretja bolnika umaknemo na hladno (v senco ali hladen prostor). V primeru vročinske kapi takoj pokličemo ZDRAVNIŠKO POMOČ, obolelega ves čas hladimo. Z zdravnikom se posvetujemo tudi, če imamo neobičajne težave, ki ne minejo ali se večajo.

Ne pozabimo:

• Ne pozabimo na zaščito pred SONCEM. V času njegove največje moči (10 do 16) poiščimo senco. Zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili ter s širokospektralno zaščitno kremo s sončnim zaščitnim faktorjem t.j. SZF oz. SPF najmanj 30 in zaščito pred UVA žarki.
  • V vročini se HRANA hitreje pokvari. Bodimo pozorni na kakovost hrane, ki jo uživamo in pravilno ravnanje s hrano.
  • ZDRAVILA shranjujemo na primerni temperaturi v skladu z navodili proizvajalca.
  • Upoštevamo nasvete zdravnika.
  • Spremljamo NAPOVEDI IN OPOZORILA preko sredstev javnega obveščanja.

27. JUNIJ - SVETOVNI DAN SPIROMETRIJE
27.06.2017
Ob svetovnem dnevu bo ZD Zagorje izvajal brezplačne meritve - SPIROMETRIJA.

Kdaj: 27. junij 2017 med 12:00 in 14:00.
Kje: Promocijska točka ZD Zagorje (1. nadstropje pri dvigalu).

Vabljeni!

POTNIKOM SE PRIPOROČA CEPLJENJE PROTI HEPATITISU A

V zadnjem času iz številnih držav poročajo o povečanem številu okužb z virusom hepatitisa A. Tveganje za okužbo z virusom hepatitisa A je sicer visoko pri potovanju v države s slabšimi higiensko sanitarnimi razmerami, vendar pa je zaradi obsežnega pojavljanja virusa hepatitisa A v razvitih zahodnoevropskih državah tveganje za okužbo sedaj povečano tudi pri potovanju po Evropi. Zato na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje potnikom svetujejo, da na potovanjih vzdržujejo ustrezno higieno, upoštevajo pravila varnega uživanja hrane in imajo varne spolne odnose. Priporočajo pa tudi cepljenje proti hepatitisu A, ki je najučinkovitejša zaščita. Za dolgotrajno zaščito sta potrebna dva odmerka cepiva, zaščita pa se vzpostaviti že v nekaj tednih po prvem cepljenju.

0,0 ŠOFER – SLOVENIJA PIHA 0,0

V ponedeljek, 5. junija 2017, se je pričela preventivna akcija "0,0 Šofer – Slovenija piha 0,0", ki jo koordinira Ministrstvo za zdravje skupaj s partnerji. V okviru akcije bo potekal povečan nadzor nad alkoholom in prepovedanimi drogami med vozniki v prometu in prodajo v gostinskih lokalih, potekala pa bo do nedelje, 11. junija 2017.

RECITE STOP KAJENJU!

Čimprejšnja opustitev kajenja pomembno izboljša zdravje in podaljša življenjsko dobo. V pomoč pri opustitvi kajenja so v Sloveniji na voljo številne brezplačne vrste pomoči, tudi svetovalni telefon za pomoč pri opuščanju kajenja na številki 080 27 77. Telefonska številka deluje vsak dan, tako med delovniki, kot tudi med vikendi in prazniki med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.

Za pomoč lahko pokličete tudi v ZD Zagorje (03 56 55 044), kjer vam nudimo skupinsko in individualno delavnico opuščanja kajenja.

Do vitamina D z zmernim izpostavljanjem soncu
Telo lahko pridobi optimalno količino vitamina D z zmernim izpostavljanjem kože sončnim žarkom ter z mešano in uravnoteženo prehrano. Vitamin D je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Pomanjkanje vitamina D v telesu se kaže s pojavom osteomalacije pri odraslih in rahitisa pri otrocih, pojavijo se bolečine v kosteh in mišicah.

SVETOVNI DAN BREZ TOBAKA 2017
31. maja 2017 obeležujemo Svetovni dan brez tobaka, ki letos poteka pod globalnim geslom »Tobak - grožnja razvoju«. Na ta dan po vsem svetu opozarjamo na hude posledice uporabe tobaka in spomnimo na ukrepe, ki zmanjšujejo uporabo tobaka in tako varujejo zdravje ljudi.