13.EVROPSKI TEDEN
PREPREČEVANJA RAKA MATERNIČNEGA VRATU

v TEDNU OD 21.-27.1.2019 pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu) poteka že 13.Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu.
Rak materničnega vratu je ena redkih rakavih bolezni, ki jo je s pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb mogoče preprečiti.
Presejalni program ZORA s preventivnimi ginekološkimi pregledi in pregledi celic v brisu materničnega vratu omogoča pravočasno odkriti predrakave spremembe. Skoraj vsi raki materničnega vratu so posledica trajne okužbe s humanim papilomskim virusom (HPV), s katerim se vsaj enkrat v življenju okuži okrog 50-80% spolno aktivnih žensk.
Ženske, ki hodijo redno na presejalne preglede, imajo kar 70-80% manjšo vrjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu.
Proti raku materničnega vratu se lahko zavarujemo tudi s pravočasnim cepljenjem proti okužbam s HPV.
Rak materničnega vratu je danes obvladljiva bolezen, ki jo je s cepljenjem in rednimi ginekološkimi pregledi mogoče preprečiti.
Cepljenje proti HPV je sodoben javnozdravstveni ukrep. V Sloveniji se je to cepljenje v redni program cepljenja za šestošolke uvedlo v šolskem letu 2009/2010.

Več informacij lahko dobite na spletnih straneh:www.onko-i.si in na spletnih straneh Državnega presejalnega programa ZORA na http://zora.onko-i.si/.
Vir: NIJZ

OKUŽBE DIHAL PRI DOJENČKU

Smo v času povečanega tveganja za  okužbe dihal pri dojenčku. Okužbe se zlahka prenašajo s telesnim stikom, kašljanjem, kihanjem, govorjenjem ali preko površin.
Več o tem, kako prepoznamo okužbe in kaj lahko storimo, da bo naš dojenček ostal zdrav na spodnjih povezavah:

PREHRANA MED PRAZNIKI
Hrana je poleg zraka in vode najpomembnejša. Ne zagotavlja nam le energije za delovanje in obnavljanje telesa, ampak tudi energijo in gradnike za zdravo rast in razvoj. Pomembno je, da se zavedamo, da ni vsak dan praznik in da nekatera živila neugodno vplivajo na naše zdravje.To so energijsko bogata živila, z veliko maščob, sladkorja in soli, po načinu priprave pa predvsem ocvrta hrana.
Slovenski prazniki so velikokrat povezani s praznično obloženo mizo, pogostejšim prenajedanjem in opuščanjem telesne dejavnosti. Pestra ponudba praznične hrane, ki ima lep videz, vonj in okus, poveča tek. Zato je pomembno, da smo ob vseh sladkih, mastnih in slanih dobrotak čimbolj zmerni. Na zabave ne hodimo lačni, temveč doma pred dogodkom pojejmo nekaj lahkega. Pomemben je torej razmislek ter načrtovanje obrokov vnaprej, s čimer se izognemo prenajedanju.
Paziti moramo tudi na pitje. Ne pretiravajmo s sladkimi napitki, energijskimi pijačami in alkoholom.
Več informacj na:
Vir:Prehrana.si

OB SVETOVNEM DNEVU KOPB
bo ZD Zagorje
izvajal brezplačno MERITEV SPIROMETRIJE,
DNE 29.11.2018 ob 12.30-14.30

Na promocijski točki ZD Zagorje v 1.nadstropju.
VLJUDNO VABLJENI!

Zdravstveni dom Zagorje Vas vabi na
DELAVNICO DEJAVNIKI TVEGANJA
V PONEDELJEK 26.11 OB 17. URI v sejni sobi.
Delavnica je brezplačna.
Na delavnici boste imeli možnost meritve krvnega pritiska, krvnega sladkorja, telesne teže.
Prijava ni potrebna,.
VLJUDNO VABLJENI!

PODPORA PRI SPOPRIJEMANJU S TESNOBO

Zdravstveni dom Zagorje Vas vabi na delavnico

PODPORA PRI SPOPRIJEMANJU S TESNOBO.
PRVO SREČANJE BO 14.11.2018 OB 18.00
v sejni sobi.
Delavnica je sestavljena iz 4. srečanj in 1. individualnega posveta.
Delavniva je brezplačna.
Potrebna je prijava na tel.št 040 289 087 ali 03 56 55 044.

SPREMEMBA ORDINACIJSKEGA ČASA V ŠOLSKI ZOBNI AMBULANTI OD 01.11.2018 DALJE

ŠOLSKA ZOBNA AMBULANTA II. OD 01.11.2018 DALJE OB PONEDELJKIH DELA OD 07.00 DO 14.00 URE, OB PETKIH PA OD 07.00 DO 13.30 NA ŠOLI. OSTALE DNI AMBULANTA DELA NESPREMENJENO.
HVALA ZA RAZUMEVANJE!

SPREMEMBA ORDINACIJSKEGA ČASA V ŠOLSKI ZOBNI AMBULANTI OD 01.11.2018 DALJE

ŠOLSKA ZOBNA AMBULANTA I. UVAJA OD 01.11.2018 DALJE OB PONEDELJKIH IN ČETRTKIH NOV ORDINACIJSKI ČAS - OD 11.30 DO 20.00. HVALA ZA RAZUMEVANJE!

PODPORA PRI SPOPRIJEMANJU Z DEPRESIJO
Zdravstveni dom Zagorje v mesecu novembru prične z delavnico
PODPORA PRI SPOPRIJEMANJU Z DEPRESIJO.
Delavnica je sestavljena iz 4 skupinskih srečanj in 1 individualnega posveta.

Prvo srečanje bo potekalo 7.11.2018 ob 16:00 uri v sejni sobi ZD Zagorje.
Na delavnico se je potrebno prijaviti do 5.11.2018 oz. do zapolnitve prostih mest.
za prijavo pokličite 03 56 55 044 ali 040 289 087 ali pišite na el.naslov zdravstvena.vzgoja@zd-zagorje.si.

Delavnica je brezplačna.

Lepo vabljeni!

CEPLJENJE PROTI SEZONSKI GRIPI V SEZONI 2018/2019

Obveščamo vas, da smo s 01. 10. 2018 pričeli s cepljenjem proti gripi.

Cena cepljenja znaša:

- za vse kronične bolnike, ne glede na starost in starejše od 65 let   7,00 EUR