|
![]() |
||
|
nujna medicinska pomoč 112 |
V zadnjem času iz številnih držav poročajo o povečanem številu okužb z virusom hepatitisa A. Tveganje za okužbo z virusom hepatitisa A je sicer visoko pri potovanju v države s slabšimi higiensko sanitarnimi razmerami, vendar pa je zaradi obsežnega pojavljanja virusa hepatitisa A v razvitih zahodnoevropskih državah tveganje za okužbo sedaj povečano tudi pri potovanju po Evropi. Zato na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje potnikom svetujejo, da na potovanjih vzdržujejo ustrezno higieno, upoštevajo pravila varnega uživanja hrane in imajo varne spolne odnose. Priporočajo pa tudi cepljenje proti hepatitisu A, ki je najučinkovitejša zaščita. Za dolgotrajno zaščito sta potrebna dva odmerka cepiva, zaščita pa se vzpostaviti že v nekaj tednih po prvem cepljenju.
Več na:
http://www.nijz.si/sl/zaradi-povecanega-pojavljanja-hepatitisa-a-v-evropi-potnikom-priporocamo-cepljenje
Vir: NIJZ
V ponedeljek, 5. junija 2017, se je pričela preventivna akcija "0,0 Šofer – Slovenija piha 0,0", ki jo koordinira Ministrstvo za zdravje skupaj s partnerji. V okviru akcije bo potekal povečan nadzor nad alkoholom in prepovedanimi drogami med vozniki v prometu in prodajo v gostinskih lokalih, potekala pa bo do nedelje, 11. junija 2017.
Več na:
http://www.nijz.si/sl/00-sofer-slovenija-piha-00-0
Vir: NIJZ
Čimprejšnja opustitev kajenja pomembno izboljša zdravje in podaljša življenjsko dobo. V pomoč pri opustitvi kajenja so v Sloveniji na voljo številne brezplačne vrste pomoči, tudi svetovalni telefon za pomoč pri opuščanju kajenja na številki 080 27 77. Telefonska številka deluje vsak dan, tako med delovniki, kot tudi med vikendi in prazniki med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.
Za pomoč lahko pokličete tudi v ZD Zagorje (03 56 55 044), kjer vam nudimo skupinsko in individualno delavnico opuščanja kajenja.
Visok krvni tlak ali hipertenzija je kronična bolezen, ki jo spremlja vzdevek "tihi ubijalec", saj se je bolniki pogosto sploh ne zavedajo, nezdravljena pa lahko povzroči zelo resne posledice, kot so srčni ali možganski infarkt ter odpoved srca in ledvic. Po podatkih svetovnega združenja za hipertenzijo ima povišan krvni tlak že vsak četrti, v Sloveniji pa že skoraj vsak drugi odrasel, bolezen pa se vedno pogosteje pojavlja tudi pri mladostnikih. Ob svetovnem dnevu hipertenzije tako strokovnjaki opozarjajo na pomen ozaveščenosti o nevarnosti hipertenzije ter konstantnega spremljanja lastnih vrednosti krvnega tlaka.
Več informacij na:
http://www.nijz.si/sl/17-maj-svetovni-dan-hipertenzije-2017
Vir: NIJZ
POMEMBNE INFORMACIJE V ZVEZI S CEPLJENJEM PROTI COVID-19.
Na cepljenje proti covid-19 v ZD Zagorje se ...
Spoštovani,
obveščamo vas, da v ponedeljek, 5. 4. 2021, izjemoma ne bo potekalo brezplačno ...